האם כדאי להתקלח בערב או עדיף בבוקר? למדע יש מה לומר

בשגרת היומיום שלנו, לעתים קרובות עולה במוחנו שאלה: האם עדיף להתקלח בבוקר או בערב? ההעדפות משתנות מאדם לאדם, חלקם מעריכים את תחושת הרעננות והניקיון כדי להתחיל את היום כמו שצריך בעוד שאחרים מעדיפים להיפטר מזיהומים שהצטברו במהלך היום לפני השינה. מה אומרים המומחים? למדע יש מה לומר על כך.

היתרונות של מקלחת בוקר על הגוף והנפש

התעוררות עם מקלחת מגרה היא דרך מצוינת להתחיל את היום וליהנות מתכונותיו הממריצות שלו. מספר מחקרים הראו כי מים קרים מועילים במיוחד לטקס זה, שכן הם עוזרים להגביר את זרימת הדם לאיברים, מה שיכול לעזור לחזק את המערכת החיסונית. בנוסף, על ידי מקלחת בבוקר, אנו מקדמים עוררות חושית וייצור אנדורפינים, הורמוני אושר אלה הפועלים על מצב הרוח והמוטיבציה שלנו.

שגרה ויעילות

עבודות מסוימות דורשות רמת פרזנטציה ללא דופי וריח גוף נעים. עבור אנשים אלה, להתחיל את היום עם מקלחת חמה יכול להיות חיוני כדי להילחם הזעת לילה.

מקלחת ערב: עזר לישון ולהתנתק

בערב, מקלחת היא לעתים קרובות שם נרדף להרפיה והרפיה. אכן מים חמים עוזרים להרגיע שרירים ומתח עצבי שנבנה במהלך היום. בנוסף, טקס זה יכול גם לעזור לך לישון טוב יותר. הסיבה לכך היא שהעלייה בטמפרטורת הגוף ואחריה התקררות מהירה מקלה על ההירדמות. לכן, מקלחת בערב, רצוי 1 עד 2 שעות לפני השינה, יכול לעזור לשפר את איכות השינה שלנו.

באותו נושא :  איך מנקים חלק משמעותי מהמקרר כדי להפחית את צריכת האנרגיה?

רגע לעצמך

בסופו של יום, לאחר עבודה ארוכה, קיום פעילויות ספורט או בילוי זמן בזיהום, העור שלנו יכול להיות מכוסה בחלקיקים לא רצויים ולצבור זיעה וחיידקים. מקלחת בערב אז הופך להיות הכרחי כדי לנקות ולטהר את העור שלנו של אלמנטים מזיקים אלה.

השפעת תדירות המקלחות על בריאותנו

המדע בוחן גם את ההשפעות של מקלחות תכופות על גופנו ומזהיר אותנו מפני היגיינה מוגזמת שעלולה לפגוע באיזון העור שלנו.

עור יבש ותוקפני עור

מחקרים הראו כי מקלחת לעתים קרובות מדי, במיוחד עם מים חמים, עלולה לגרום לגירוי בעור או אפילו לדלקת עקב הפרעה במעטפת החומצה, שכבת ההגנה הדקה שמכסה את האפידרמיס שלנו. סבון ומוצרי היגיינה מסוימים יכולים גם להדגיש את ההשפעות הללו.

השלכות על הצומח בעור

העור מאוכלס על ידי מספר רב של מיקרואורגניזמים, הנקראים מיקרוביוטה של העור, אשר מבטיחים את תפקודו התקין ומגנים עליו מפני זיהומים. כביסה לעתים קרובות מדי יכולה להרוס את המערכת האקולוגית השברירית הזו ובכך לקדם בעיות דרמטולוגיות כגון אלרגיות, אקזמה או אקנה.

כיצד להתאים את שגרת הטיפוח שלך לצרכי העור שלך?

לכן נראה שחשוב למצוא איזון בין היתרונות והחסרונות של מקלחות בוקר וערב בהתאם לצרכים ולאורח החיים שלכם.

סוג העור

התאימי את שגרת הטיפוח שלך בהתאם לסוג העור שלך (רגיל, יבש, שומני, רגיש). לדוגמה, אם אתם סובלים מעור יבש, עדיף לרווח את המקלחות ולהשתמש במוצרים ספציפיים. כמו כן, הקפד לחות הגוף שלך היטב לאחר כל שטיפה כדי לשמור על בריאות העור טוב.

  • לעור רגיל: מקלחת אחת ביום בדרך כלל מספיקה.
  • לעור יבש או רגיש: יש להתקלח בלילה ולסירוגין בטיפולי ניקוי עדינים.
  • לעור שמן או נוטה לאקנה: התאימו את תדירות המקלחת בהתאם להתפתחות העור, תוך הקפדה שלא לתקוף אזורים מוחלשים.
באותו נושא :  מומחה מגלה אם לאחסן את המשקפיים הפוכים או הפוכים

להתקלח קצר

אם אתם מתקלחים באופן קבוע מספר מקלחות ביום, חשוב להגביל את משכן כדי למנוע גירוי בעור. בנוסף, הפחתת צריכת המים היא גם מחווה אקולוגית התורמת לשמירה על הסביבה שלנו.

טמפרטורת המים

מים חמים מדי עלולים לייבש את העור ולגרום לאדמומיות וצלקות. גירוד. לכן מומלץ להשתמש במים פושרים, או אפילו במים קרים בקיץ, כדי להתקלח.

בסופו של דבר, בין אם את מעדיפה להתקלח בבוקר או בערב, נראה שהמפתח הוא למצוא איזון בין היתרונות של הפעולה היומיומית הזו לבין הצרכים הספציפיים של העור שלך. לכן המדע מעודד אותנו להישאר קשובים לאותות הנשלחים אלינו על ידי גופנו ולהתאים את הרגלי ההיגיינה שלנו בהתאם לציוויים של חיי היומיום שלנו, ומעל לכל, לבריאותנו.

 

mm
פורסם על ידי Adam

כותב מתמחה במבחני אישיות, בדיקות IQ והערכות דומות עבור אתר אינטרנט מוכר.