חשיבות היחסים הבין-אישיים בבניית הערכה עצמית

כולנו שואפים להערכה עצמית טובה, ממגוון סיבות: להרגיש טוב יותר עם עצמנו, להיות מושכים יותר, ולהצליח יותר בפעילויות מסוימות, מה שקורה כאשר אנו בטוחים ביכולות שלנו. לאהוב את עצמך פירושו להכיר את עצמך, הן פנימית והן חיצונית, ולהעריך את הפוטנציאל של עצמך. עם זאת, אין לשכוח כי פיתוח הערכה עצמית תלוי הרבה יותר על אינטראקציות עם אחרים ותמיכה ללא תנאי שלהם.

פחד מכישלון ומעגל הקסמים של היכולת

הפחד מכישלון יוצר מעגל קסמים: ככל שאתה מצליח יותר בתחום, כך אתה הופך בטוח יותר, ולהפך. לכן, ביטויים מעודדים כמו “אתה יכול לעשות את זה” הגיוניים, אבל הם לעתים קרובות להזניח את ההיבט היחסי והחברתי של חיינו. במציאות, חשוב להבין שיש שני סוגים של הצלחה: הצלחה ממשימה ספציפית והצלחה מיחסים בינאישיים.

הצלחה אישית והצלחה במערכות יחסים: מה ההבדל?

לדוגמה, לעבור מבחן הוא הצלחה אישית, בעוד קבלת תמיכה מאהובים למרות כישלון יכול להיחשב הצלחה במערכת היחסים. בחברה שלנו, זו הצורה האחרונה של הצלחה שחשובה ביותר, שכן היא משפיעה ישירות על ההערכה העצמית שלנו.

כיצד נוכל לקדם הערכה עצמית אצל אחרים ובעצמנו?

כדי לשפר את התמיכה ההדדית הזו, עלינו לשנות תחילה את האופן שבו אנו מתקשרים עם האנשים היקרים לנו. במקום לומר “אתה יכול לעשות את זה”, ביטוי שמפעיל לחץ על אחרים, בואו ננסה לומר “אני כאן בשבילך”. זה משקף את הרעיון האמיתי של אמון: לאפשר לעצמך להיכשל אם זה יקרה ולהיות מודע לכך שזה לא יהיה סוף העולם כי זה לא ישפיע על היחסים שלנו.

באותו נושא :  טיפים לשמירה על צבע הבגדים השחורים במכונת הכביסה

לכל האנשים עם הערכה עצמית טובה יש אנשים מאחוריהם שתומכים בהם ללא תנאי, ללא קשר להצלחותיהם או כישלונותיהם.

  • מציע תמיכה ללא תנאי
  • לתקשר בצורה חיובית ומרגיעה
  • הערכת המאמצים שנעשו ולא רק התוצאות שהושגו
  • סמוך על יקיריכם במקרה של כישלון והחזירו טובה

על ידי אימוץ עמדות אלה, נעזור לאנשים סביבנו לפתח את ההערכה העצמית שלהם, תוך חיזוק שלנו. ועל ידי אמירה, “גם אם לא תצליח, אני אהיה שם כדי לתמוך בך”: זה מספק הקלה ומפחית את הלחץ של הפחד מכישלון.

חברים ובני משפחה: תמיכה חיונית להגברת ההערכה העצמית

חיוני לשמור על יחסים בריאים ואכפתיים עם הסובבים אותנו. הסיבה לכך היא שהאנשים סביבנו ממלאים תפקיד מרכזי בתפיסה שלנו את עצמנו ויכולים לתדלק את הביטחון העצמי שלנו או להחליש אותו.

לסיכום: הקשר בין הערכה עצמית ליחסים בינאישיים בשלוש נקודות מפתח

הערכה עצמית קשורה קשר הדוק לתמיכה שאנו מקבלים מיקירינו ולאיכות האינטראקציות החברתיות שלנו. לכן, חיוני לטפח חברויות כנות ולהתנהג בצורה אכפתית עם הסובבים אותנו. יחסים בינאישיים הם מקור שלא יסולא בפז למוטיבציה, הגשמה ותמיכה מול אתגרי החיים – כל עוד יודעים להפיק את הלקחים הנכונים ואת התמיכות הדרושות.

 

mm
פורסם על ידי Adam

כותב מתמחה במבחני אישיות, בדיקות IQ והערכות דומות עבור אתר אינטרנט מוכר.